Workshop Oct 26 2016 Participants Oct 2016 Workshop Participants

Peer Leaders:

  • Bruce Boller (Bertie Early College High School, Bertie County)
  • Jean Brendel (Greene Central High School, Greene County)
  • Jennifer Buck (Guilford County Schools, Guilford County)
  • Tholeathcus Raiford (Smithfield Selma High School, Johnston County)
  • Crystal Payton (Kinston High School, Lenoir County)
  • Tracy Tripp (Charlotte Catholic High School, Mecklenburg County)
  • Ryan Braley (Nash-Rocky Mount Schools-Early College High School, Nash County)
  • Alfredo Ching (Our Lady of Perpetual Help Catholic School, Nash County)
  • Debra Rook (Northeast Academy for Aerospace and Advanced Technologies, Perquimans County)
  • Shala Spence (Northeast Academy for Aerospace and Advanced Technologies, Perquimans County)
  • Clyde Keller (Lake Lure Classical Academy, Rutherford County)
  • Alvin Antonio (Clinton High School, Sampson County)
  • James Tuttle (South Stokes High School, Stokes County)
  • Melva Ross (Surry Community College, Surry County)
  • Joann Blumenfeld (Broughton High School, Wake County)
  • Kathleen Christopher (Ravenscroft School, Wake County)
  • Willyetta Mitchell (DPS-City of Medicine Academy, Wake County)
  • Shauna Davis (Warren County High School, Warren County)
  • Shannon Lynch (Southern Alamance High School, Alamance County)
  • Lorena Hatcher (UNC Charlotte, Mecklenburg County)
  • Shagufta Raja (UNC Charlotte, Mecklenburg County)



  • Nov 2015 Workshop Participants

    Peer Leaders:
    Matthew Charles (Mitchell High School)
    Tracy Jones (Dixon High School)
    Robert Gotwals (NC School of Science & Mathematics)
    Jennifer LeBlanc (West Wilkes High School)

  • Chris England (Louisburg High School, Franklin County)
  • Katherine Bauer (East Chapel Hill High School, Orange County)
  • Julia Trexler (East Columbus High School, Columbus County)
  • Jeffrey Edwards (Surry County Schools, Surry County)
  • Jill Lenox (East Gaston High School, Gaston County)
  • Brandon Staton (Thomasville High School, Davidson County)
  • Carol Taylor (Reagan High School, Forsyth County)
  • Cinnamon Frame (Cleveland High School, Johnston)
  • David Jenkins (Triad Math and Science Academy, Guilford County)
  • Alison Tiangson (Western Vance High School, Vance County)
  • Katonia Ford (East Wake High School, Wake County)
  • Leigh Ann Hudson (Riverside High School, Martin County)
  • Matthew Gnau (Greene Central High School, Alamance County)
  • Alan Freedman (Chapel Hill High School, Orange County)
  • Deborah Bodolus (Mary E. Phillips High School, Wake County)
  • Leodegario Samarita (Bertie High School, Bertie County)
  • Andrea Stewart (Cherokee County Schools, Cherokee County)
  • Debra Pomeroy (GCHS, Greene County)
  • Brooke Sauer (Durham School of the Arts, Durham County)
  • Cindy Bullard (The North Carolina Leader, Forsyth County)
  • JeVar Bransome (Rolesville High School, Wake County)
  • Sharareh Nikbakht (Appalachian State University, Watauga County)
  • Jennifer David (Thomasville High School, Davidson County)


  • Nov 2014 Workshop Participants

    Peer Leaders:
    Trent Teague & Caroline Myer (Lincolnton High School),
    Rebecca Cooper & Jennifer Leblanc (West Wilkes High School), and
    Matthew Cass (Southwestern Community College)

  • Randy Seldomridge (Granite Falls Middle School, Caldwell County)
  • Kathy Bosiak (Lincolnton High School, Lincoln County)
  • Jennifer Randolph (Granite Falls Middle School, Caldwell County)
  • Tabitha Woodlief (Fike High School, Wilson County)
  • Hua Pollard (Thomasville High School, Davidson County)
  • Marian Marley (Wilkes Central High School, Wilkes County)
  • Emerald Franklin (Caldwell Early College High School, Caldwell County)
  • Matthew Mitchell (Alexander Central High School, Alexander County)
  • Christine Glasner (South Iredell High School, Iredell County)
  • Jonathan Tate (South Iredell High School, Iredell County)
  • Stephanie Kostis (Watauga High School, Watauga County)
  • Samantha Lawing (South Iredell High School, Iredell County)
  • Sarah Bright (South Iredell High School, Iredell County)
  • Erin Duber (Havelock High School, Craven County)
  • Erin Hunt (West Wilkes High School, Wilkes County)
  • Darren Isbell (AB-Tech Community College, Buncombe County)
  • Jacquelyn Bradley (East Lincoln High School, Lincoln County)
  • Monica Bentrup (Havelock High School, Craven County)
  • Jennifer Speaks (Alexander Central High School, Alexander County)


  • Nov 2013 Workshop Participants

  • Shawn Moore (Hibriten High School, Caldwell County)
  • Andrew Teague (Gardner Webb, Wilkes County)
  • Jennifer David (Thomasville High School, Davidson County)
  • Kelly Allison (West Wilkes High School, Wilkes County)
  • Angela Holman (West Wilkes High School, Wilkes County)
  • William Byland (Lincolnton High School, Alamance County)
  • Missy Hampton-Hogan (Hibriten High School, Caldwell County)
  • Orrin Wheeler (West Wilkes High School, Wilkes County)
  • Seth Freeman (Davidson College, Gaston County)
  • Leta Hartley (Hibriten High School, Caldwell County)
  • Rebekah Edmonds (South Iredell High School, Iredell County)
  • Cassaundra Papaj (South Iredell High School, Iredell County)
  • Drake Ellis (ASU CS/Education, Watauga County)